Przez całe stulecia Cinque Terre ( dosłownie: Pięć Ziem), fragment wybrzeża liguryjskiego, był właściwie ziemią nieznaną. Do trudno dostępnej części riwiery można było dotrzeć tylko drogą morską lub wąskimi ścieżkami dla mułów. Nienaruszone krajobrazowo strome wybrzeże Cinque Terre nie pozostawia obojętnym nikogo, szczególnie zachwyca miłośników przyrody i pieszych wycieczek z całego świata.
Z wąskich zatoczek wyrastają kolorowe domy, nad którymi góruje strome wybrzeże obsadzone tarasowo winoroślą i drzewkami oliwnymi. Próżno tu szukać nowoczesnych budynków, brzegiem nie wiedzie żadna droga ani promenada ( ok, poza niewielką ścieżką spacerową – via del Amore). Pięć niewielkich wiosek: Monterosso, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore połączonych jest, ukrytą w tunelach, trasą kolejową i krętymi ścieżkami dla mułów, które dziś stanowią jedną z ulubionych atrakcji Parku Narodowego Cinque Terre).
Ze względu na rosnącą z roku na rok liczbę odwiedzających, władze Parku ( wpisanego na listę dziedzictwa kultury UNESCO) rozważają wprowadzenie ograniczeń w dostępie na ten teren. Na początku roku pogłoska na ten temat odbiła się szerokim echem w prasie podróżniczej i na forach internetowych, budząc wiele emocji.
foto: © Hello Italy
PIĘĆ ZIEM:
Monterosso al Mare – jest największym i najbardziej na zachód wysuniętym miasteczkiem. Wioska jest chroniona przez wzgórza pokryte winnicami i gajami oliwnymi. Monterroso posiada piękne plaże, strome dzikie klify i krystalicznie czystą wodę.
Wieża Aurora, na wzgórzu San Cristoforo, dzieli miasteczko na dwie części: starą, średniowieczną osadę i nową z pięknymi plażami Fegina. Stare Monterosso to w dużej części ruiny zamku i wąskie średniowieczne ulice z typowymi domami wieżowymi, licznymi knajpkami oraz sklepikami oferującymi pamiątki i produkty lokalne ( miód, oliwę i wspaniale wino).
W XVI wieku bezpieczeństwa Monterosso strzegło trzynaście wież. Do dzisiejszych czasów przetrwały tylko trzy: zamkowa, średniowieczna (przekształcona z czasem w wieżę kościoła San Giovanni) i Aurora. W kościele San Francesco czeka na turystów „Ukrzyżowanie”, którego autorstwo przypisywane jest Van Dyck’owi.
Piaszczyste plaże w Monterosso przyciągają największe rzesze turystów, to jedyny kurort wśród Pięciu Ziem.
foto: © Hello Italy
Vernazza – została założona około roku tysięcznego. Zgodnie z podaniami nazwa wioski wywodzi się od „Gens Vulnetia” – starej rzymskiej rodziny, będącej w posiadaniu niewolników, którzy utworzyli to miasteczko po odzyskaniu wolności. Vernazza była swego czasu najlepiej prosperującą wioską Cinque Terre. W historycznym centrum zachowały się budynki zdobione atrakcyjnymi loggiami, arkadami i portalami. dzisiejsza Vernazza to labirynt małych uliczek, połączonych stromymi schodkami. Wiele tu budowli obronnych i domów wieżowych. Uwagę przykuwa zamek rodziny Doria, symbol dawnych czasów i ekonomicznej świetności miasta. W pobliżu portu znajduje się ciekawy kościół parafialny – Santa Margherita d’Antiochia, z oktagonalną, 40-to metrową dzwonnicą.
foto: © ShutterStock
Manarola – ma, bodajże, najstarszą historię. Miasteczko zostało założone prawdopodobnie przez mieszkańców rzymskiej osady Volastra ( położonej tuż nad dzisiejszą Manarolą). Nazwa Manarola ma wywodzić się z łacińskiego: „Manium arula”, oznaczającego mały ołtarz poświęcony „Mani-om” – rzymskim bożkom domowym.
Wioska jest położone na urwistym cyplu z czarnej skały. Wyróżnia ją to, że główny plac znajduje się nie w porcie, lecz w wyższej części wioski. Przy placu tym mieści się gotycki kościół parafialny z 1338, kaplica i dzwonnica. Manarola to najspokojniejsze z miasteczek i nieco później odkryte przez turystów. W czasie pobytu warto nacieszyć się pięknem natury podczas spacerów wzdłuż klifów, drogą „Via dell’ Amore”, prowadzącą do Riomaggiore ( szlak jest czasowo zamknięty ze względu na odbudowę po lawinach błotnych, które nawiedziły Cinque Terre w 2011r).
foto: ©Diego Ravera
Corniglia – to jedyne miasteczko niedostępne od strony morza. Początki Corniglii to również czasy rzymskie. Według podań nazwa pochodzi od „Gens Cornelia”, rzymskiej rodziny władającej tymi ziemiami. Wioska położona jest na stromym cyplu, wysokim na sto metrów, tuż obok wzgórza z tarasowymi uprawami winorośli, z którego można podziwiać wszystkie cztery pozostałe miasteczka Cinque Terre. Aby dotrzeć do centrum miasteczka, należy być przygotowanym na wspinaczkę długimi schodami (377 stopni), zwanymi Lardarina.
Corniglia to miasteczko rolnicze , stąd większość zabudowy to skromne, niskie domki.
foto: ©travelmoodz
Riomaggiore – pierwsze z miasteczek, do którego trafiamy po przyjeździe z La Spezia. Podania wskazują, że początki osady datują się na VIII wiek, kiedy to grupa Greków znalazła tutaj schronienie, uciekając przed egzekucją z rąk Leone III Isaurico.
Domy, pomalowane na tradycyjne, mocne kolory, poza funkcja mieszkalną mają również charakter obronny (taka jest idea domów wieżowych). W wyższej części wioski można podziwiać kościół parafialny pod wezwaniem San Giovanni Battista, XVI-wieczną kaplicę „dei Disciplinati” i ruiny zamku z XV-XVI wieku. W Riomaggiore ma swój początek malownicza trasa, zwana „Via dell’ Amore”, prowadząca do Manaroli. ( Jak juz wspominałam: szlak czasowo jest nieczynny).
WĘDRÓWKI
Tylko niewielka część terenów Cinque Terre jest obecnie uprawiana. Praca na zboczach tarasowych okazała się zbyt żmudna i mało opłacalna. Większość mieszkańców utrzymuje się z ruchu turystycznego. Śmiało można stwierdzić, że krajobrazy i urok Cinque Terre znane są na całym świecie. Można się tu bez końca delektować rozległymi nadmorskimi widokami a wszystko w anturażu niezwykłej roślinności. Wąskie, często kamieniste ścieżki w dużej mierze nie są wygodnymi drogami spacerowymi. Dlatego wybierając się w góry, należy zadbać o odpowiednie obuwie i …odpowiednią ilość płynów.
Klasyczna trasa łączy wszystkie pięć wiosek. Z Monterosso do Vernazzy dociera się dobrze oznakowanym szlakiem w niecałe 2h. Po krótkiej wspinaczce ruszamy w dół, w stronę Corniglii. Marsz zajmuje ok. 1,5h. Następny odcinek drogi jest zamknięty, ale do Manaroli można udać się nieco dłuższa trasą, przez Volastrę – około 3h wędrówki. To odcinek dla wymagających, prowadzący 350m w górę, jednak widoki skutecznie rekompensują trud. Z Volastry do Manaroli droga prowadzi przez gaje oliwne z powrotem nad morze . W Manaroli natomiast ma swój początek najbardziej malowniczy odcinek trasy, słynna Via dell’Amore, wiodąca do Riomaggiore. Ze względu na długość (zaledwie 1 km) oraz komfort wędrówki (brukowana ścieżka) nalezy ona do najchętniej wybieranych tras, spośród wszystkich ścieżek w Cinque Terre.
Najbardziej zaprawieni w bojach mogą wybrać się na 5 godzinna wędrówkę z Riomaggiore do Portovenere, w trakcie której trzeba pokonać w górę i w dół różnice wzniesień wynosząca ok. 600m. Początkowo brukowaną drogą ( niech was to nie zmyli) podchodzi się, do położonego wysoko nad morzem, Sanktuarium Madonna di Montenero. Potem droga wznosi się łagodnie i prowadzi przez śródziemnomorskie lasy do wioski Campiglia. Tutaj można przerwać wędrówkę i do La Spezii dotrzeć autobusem. Jednak kolejny odcinek trasy jest niezwykle malowniczy: wędrujemy ścieżką wijąca się wysoko w górach i zapewniającą rozległe, morskie panoramy. Ostatni etap to strome zejście do wioski Portovenere. Stąd najlepiej statkiem wrócić do Monterosso – daje nam to możliwość podziwiania wszystkie pięciu wiosek od strony morza.
Ze względu na lawiny błotne, które nawiedziły Park 5Terre w 2011r, część tras do dziś jest nieczynna ze względu na prowadzone tam prace. Dlatego planując wycieczkę zawsze należy wcześniej upewnić się, którędy dane nam będzie wędrować.
Jeśli zachwyciła Cię prezentacja tego zakątka Ligurii i masz ochotę na własnej skórze sprawdzić, jak tam pięknie….
Zadzwoń: zawodowo spełniamy marzenia!