Piemont leży w północno-zachodniej części kraju i graniczy z Francją i Szwajcarią.
Nazwa Piemont to w dosłownym tłumaczeniu „kraina u podnóża gór”, co doskonale oddaje charakter regionu z trzech stron otoczonego przez Alpy. Monviso czy piemoncka strona Monte Rosa to tylko niektóre góry tworzące spektakularne krajobrazy latem, a zimą stwarzające idealne warunki dla sportów narciarskich w takich ośrodkach, jak Val di Susa, Valsesia czy Val d’Ossola.
Równiny Novara i Vercelli to z kolei miejsca upraw pól ryżowych. Natomiast na pagórkach Langhe oraz Monferrato znajdziemy stare winnice i usiane wokół nich małe miasteczka i zamki. To stąd pochodzą słynne Barolo czy Barbaresco, ale także szlachetne wina musujące dorównujące najlepszym szampanom. Lago Maggiore to jeden z popularniejszych kurortów, słynących z malowniczych starych rezydencji otoczonych parkami i ogrodami.
Piękno natury to tylko jedna odsłona Piemontu. Ten region ma wiele innych, równie interesujących twarzy, poczynając od Turynu, włoskiej stolicy motoryzacji (FIAT – Fabbrica Italiana Automobili Torino), znanej także ze swojej bogatej historii oraz wpisanego na listę UNESCO dziedzictwa kulturowego, kończąc na niezwykłych mniejszych miastach regionu, jak Cherasco, Alba czy Ivrea.
Piemont to także niezwykłe zamki i twierdze, jak choćby słynna rezydencja królewskiej dynastii sabaudzkiej czy największa budowla fortyfikacyjna w Europie – forteca Fenestrelle.
Piemont to osiem prowincji: Alessandria, Asti, Biella, Cuneo, Novara, Cusio Ossola, Vercelli i stolica regionu Turyn. „Turyn to miasto o najpiękniejszym położeniu naturalnym na świecie” – tak opisał je Le Corbusier i trudno się z tym nie zgodzić.
Odwiedzający Piemont mają możliwość korzystania ze sportów, relaksu, rozrywki oraz najwyższych lotów uczty kulturalnej.
Alpy to z jednej strony doskonałe tereny narciarskie i snowboardowe, ale również ścianki wspinaczkowe czy ścieżki trekkingowe dostępne latem. Lago Maggiore oferuje atrakcje wodne: plażowanie, żeglarstwo, windsurfing, narty wodne czy kajakarstwo.
Piemont przoduje w produkcji wina i zaprasza na liczne szlaki krajobrazowe z przystankami w lokalnych winnicach, w których można degustować nie tylko wina, ale również typowe lokalne produkty, jak choćby aromatyczne trufle białe z Alba.
Na osoby dbające o zdrowie czekają renomowane uzdrowiska, oferujące pakiety SPA i odnowy biologicznej.
Turyn to bez wątpienia pierwsze miasto na mapie miejsc godnych zwiedzenia. W Muzeum Egipskim eksponowana jest najcenniejsza relikwia świata chrześcijańskiego – Całun Turyński (konieczna wcześniejsza rezerwacja biletów; zadzwoń po pomoc w rezerwacji). Poza tym nie sposób nie wspomnieć dominującego nad panoramą miasta Mole Antonelliana czy wreszcie Muzeum Motoryzacji.
Warto pamiętać również o zabytkach wpisanych na listę UNESCO – Pałac Reggia di Venaria czy królewska rezydencja dynastii sabaudzkiej.
Poza Turynem zachęcamy do odwiedzenia bogatych w zabytki miast Albe i Ivrea.
Tereny narciarskie i snowbordowe
Liczne szlaki krajobrazowe
Renomowane uzdrowiska, SPA
Muzeum Motoryzacji
Kuchnia piemoncka jest blisko spokrewniona z francuską, ma wyrafinowane cechy, ale jej korzenie sięgają rdzennej tradycji kulinarnej, w której ważne miejsce zajmują takie składniki jak zbierane w tutejszych lasach aromatyczne trufle, czosnek, dziczyzna i świeże warzywa, ale także ser i ryż jako podstawa lokalnej kuchni.
To właśnie z tego regionu wywodzi się gorgonzola, jeden z najbardziej znanych włoskich produktów eksportowych.
Sami spróbujcie!
Tatar z truflami
1 kg kulki cielęcej
4 filety z sardeli
1 ząbek czosnku
sok z cytryny
250 ml oliwy z oliwek extra vergine
sól i pieprz
białe trufle starte na wiórki
Mięso pokroić na małe kawałeczki i przepuścić przez maszynkę do mielenia. Sardele i czosnek drobno posiekać, włożyć do miski i skropić sokiem cytrynowym. Dodać oliwę z oliwek i trochę wody, doprawić solą i pieprzem, a następnie połączyć wszystkie składniki. Mięso wymieszać z sosem i odstawić na kilka godzin do lodówki. Przed podaniem jeszcze raz dobrze wymieszać i ozdobić wiórkami z trufli.
Risotto po piemoncku
350 g ryżu na risotto
1 l gorącego rosołu
50 g masła
40 g tartego parmezanu
starta gałka muszkatołowa
40 g sosu z pieczeni
sól
trufle
Gotować ryż na dużym ogniu w rosole około 15 minut, od czasu do czasu mieszając. Zdjąć garnek z ognia, dodać masło, parmezan i trochę gałki muszkatołowej. Zostawić na kilka minut, następnie przełożyć ryż do uprzednio podgrzanej głębokiej miski. Risotto polać sosem z pieczeni, posypać wiórkami z trufli i podawać.
Klasyczna potrawa piemoncka, rodzaj fondue z warzywami
W gorącym sosie z czosnkiem i rozdrobnionymi sardelami macza się chrupiące surowe (lub lekko zblanszowane) warzywa: łodygi selera, serca karczochów, paski papryki, młode cebulki itp.
SOS:
50 g masła
5 pokrojonych w cienkie plasterki ząbków czosnku
250 ml oliwy z oliwek extra vergine
100 g drobno pokrojonych filetów z sardeli
W garnku rozgrzewamy masło i podduszamy w nim czosnek. Stopniowo dodajemy oliwę i sardele, ciągle mieszając aż do powstania kremowej masy. Gotujemy na małym ogniu przez ok. 30 minut. Przelewamy sos do naczynia do fondue i podajemy.
ok. 1400 km, ok. 15 h
A2 w kierunku Berlina, następnie A9 w kierunku Norymbergii/Feucht, gdzie zjeżdżamy na A6 – kierunek Heilbronn. Na skrzyżowaniu Feuchtwagen zjazd na A7 w kierunku Ulm. Na wysokości Memmingen zjazd na A14, kontynuacja aż do granicy ze Szwajcarią (konieczne winietki). E43 jedziemy w Szwajcarii przez Vaduz, Chur, na skrzyżowaniu Bellizone zjazd na A2 w kierunku Mediolanu, mijamy Como i dojeżdżamy do A4, kierunek Turyn.
ok. 1700 km, ok. 18 h
Przez Wrocław lub Poznań – dalej wg wskazówek opisanych w trasach z Wrocławia i Poznania.
A4 do Drezna, dalej A9 aż do skrzyzowania Norymberga/Feucht, gdzie zjeżdżamy na A6 – kierunek Heilbronn. Na skrzyżowaniu Feuchtwagen zjazd na A7 w kierunku Ulm. Na wysokości Memmingen zjazd na A14, kontynuacja aż do granicy ze Szwajcarią (konieczne winietki). E43 jedziemy w Szwajcarii przez Vaduz, Chur, na skrzyżowaniu Bellizone zjazd na A2 w kierunku Mediolanu, mijamy Como i dojeżdżamy do A4, kierunek Turyn.
Podróż trwa ok. 25 h (Warszawa – Berlin – Zurüch – Mediolan – Turyn)
UWAGA: Z Niemiec i Holandii: możliwy jest również transport samochodów pociągiem w systemie Car on Board.
Podróż trwa ok. 20,5 h (Warszawa – Wiedeń – Wenecja – Mediolan – Turyn)
Podróż trwa ok. 24,5 h (Warszawa – Wiedeń – Wenecja – Rrzym – Turyn)
Turyn oddalone jest 16 km od centrum miasta. Bezpośrednio z lotniska do centrum (dworzec główny w Turynie) dostaniemy się pociągiem (jazda trwa ok. 20 minut) lub autobusem (ok. 45 minut)
Dolecimy tu bezpośrednio jedynie z Warszawy lub z Wrocławia z przesiadką w Monachium
Zadzwoń! Pomożemy zaplanować Twoją podróż i zarezerwować najbardziej dogodne połączenia: +48 514 550 442
Zadzwoń po swój indywidualny plan podróży w Piemoncie!