Idy marcowe – śmierć Juliusza Cezara
LARGO DI TORRE ARGENTINA, zwane dziś kocim forum, to miejsce historycznie ważne – bo właśnie tu w Idy marcowe, 15 marca 44 r.p.n.e zamordowano Juliusza Cezara. De facto Cezar stał się ofiarą jednej z najsłynniejszych zbrodni politycznych w historii. Na drodze jego absolutystycznym planom stanęła grupa patrycjuszy i senatorów z Markiem Brutusem, przyjacielem a być może nawet nieślubnym synem Cezara, włącznie.
Dyktatorowi zadano 23 ciosy. Ponoć tylko jeden, właśnie zadany ręką Brutusa, okazał się śmiertelny. Et tu Brute contra me! – miał zakrzyknąć chwilę przed śmiercią zdradzony wódz, po czym padł, zakryty własną togą, u stóp posągu Pompejusza – swego dawnego sojusznika, a później wroga.
Ciało Cezara leżało na placu trzy dni, zanim Marek Antoniusz i jego stronnicy przenieśli je na Forum Romanum, gdzie zostało uroczyście spalone. Kiedy Cezar zginął, obecni w kurii senatorowie uciekli w popłochu. Liberatores zaś poszli na Kapitol, trzymając w rękach zakrwawione sztylety, dumni z uśmiercenia tyrana. Dalsze wydarzenia nie potoczyły się jednak tak, jak sądzili, głównie przez to, że Brutus nie chciał zabić Antoniusza. Wybuchła wojna domowa, w której zostali pokonani. Ostatnia próba uratowania ustroju republikańskiego nie powiodła się. Nadchodziły czasy wszechwładnych cesarzy.
Ale tę historię wszyscy znają. Nie wszyscy wiedzą natomiast, że strażnikami wspomnień owych krwawych wydarzeń są dziś – koty.
Bo Largo di Torre Argentina to jedyne w swoim świecie kocie sanktuarium. Czy, jeśli ktoś woli – koci azyl. W środku miasta, wśród rzymskich ruin rezydują dziesiątki tych zwierząt. Kiedyś zapewne wybrały sobie to miejsce same. Trudno bowiem o bardziej sprzyjające warunki. Mnóstwo kryjówek, masa kamieni idealnych do słonecznych „kąpieli”, spokój zapewniony przez ogrodzenie, brak miejskiego ruchu, żadnych psów. Pozostał problem aprowizacji. Ale w tym pomogli ludzie…
CIEKAWE LINKI:
JULIUSZ CEZAR – sex, drugs i rock’n’roll
LENTE – Julii Wollner ciekawostki na Idy Marcowe
JULIUSZ CEZAR – audycja radiowa z cyklu „Klub Ludzi Ciekawych”
HISTORYCZNA INSCENIZACJA zamachu na Cezara