Nie każdy dziś wie, że aby spotkać Świętego Mikołaja nie trzeba wcale jechać na Północ, ale na Południe Europy.
Włoskim miastem, najbardziej związanym z postacią biskupa Mikołaja z Myry (święty katolicki i prawosławny) jest apulijskie miasto Bari.
Według legendy z IX wieku, młody Mikołaj, jeszcze zanim został biskupem, zasłynął jako dobroczyńca i człowiek wyczulony na ludzką niedolę. Jego sąsiadem był zamożny i chciwy człowiek, który bezustannie szydził z pobożności młodzieńca. Bóg ukarał sąsiada, sprawił że popadł on w skrajne ubóstwo. Ten, nie mając jak dalej utrzymać rodziny, zaplanował sprzedaż swoich trzech córek do domu publicznego. Bez stosownego posagu, młode dziewczęta nie miały szans na zamążpójście. Wieść o haniebnych planach dotarła do uszu Mikołaja. Prosił on w gorącej modlitwie Boga o łaskę dla tej rodziny. Nie czekał bezczynni na cud i wziął sprawy w swoje ręce. Trzykrotnie, pod osłoną nocy zakradał się pod sąsiedzkie okna i wrzucał złote kule, przeznaczone na posag każdej z sióstr. Po drugim wystawnym weselu, serce sąsiada drgnęło. Postanowił dowiedzieć się kim jest dobroczyńca i wybawiciel jego rodziny. Czuwał całą noc, jakież było jego zdziwienie, gdy pod swoim oknem nakrył Mikołaja, wrzucającego trzecią złotą kulę. Starzec zalał się łzami, przeprosił za swoje zachowanie młodzieńca i postanowił radykalnie zmienić swoje życie. Od tej pory żył w zgodzie z Bogiem i ludźmi. Tyle legenda!
W średniowieczu zaczął szerzyć się kult Świętego, postrzeganego jako udzielającego pomocy w każdej potrzebie.
Historia Świętego Mikołaja, patrona Bari rozpoczyna się również już po jego śmierci. Gdy do Myry zbliżały się tureckie wojska, wenecjanie postanowili wywieźć szczątki Świętego, chcąc ochronić je przed profanacją najeźdźców oraz zapewnić Wenecji opiekę patrona. Wieść o tym dotarła do baryjskich kupców, ci długo się nie zastanawiali, przekupili strażników bazyliki w Myrze i wywieźli ciało do Bari.
9 maja 1087 roku flota dopłynęła do stolicy Apulii, ciało Mikołaja uroczyście zniesiono na ląd. Od tamtej pory, co roku 9 maja do miasta wpływa uroczysta procesja a figura Świętego wnoszona jest do okazałej romańskiej bazyliki.
Świątynia przez wieki zasłynęła z cudów, bezdyskusyjnie kojarzonych z przychylnością Świętego. Jego szczątki spoczywają po dziś dzień w krypcie bazyliki.
Bari to jedyne miejsce we Włoszech, gdzie obchody ku czci Świętego Mikołaja odbywają się dwa razy do roku: w maju i grudniu.
CIEKAWE LINKI:
Bari – procesja z pochodniami 2017
Tam, gdzie Święty Mikołaj spotyka Królową Bonę
relikwie Św. Mikołaja powitano w Moskwie