Wenecja Euganejska, znana powszechnie jako Veneto, jest regionem w północno-wschodnich Włoszech. Rozciąga się od strzelistych Dolomitów po Adriatyk. Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu tego regionu jest wenecka laguna z Najjaśniej Panującą Wenecją – miastem, do którego rocznie ściągają miliony turystów z całego świata, bardzo chętnie odwiedzana również przez Polaków.
Veneto nazywane (ze względu na swoją różnorodność) regionem o tysiącu twarzy:
Wszystko to w otoczeniu przepięknej architektury i pamiątek dziedzictwa kulturowego, które czekają w największych miastach regionu, jak Wenecja, Padwa czy Werona. Łagodne zbocza Wzgórz Euganejskich z miejscowościami takimi jak Albano, Montegrotto i Teolo oferują pobyty uzdrowiskowe z ciekawą ofertą zabiegów termalnych.
Prowincje Wenecji Euganejskiej: Wenecja (stolica regionu), Belluno, Padwa, Rovigo, Treviso, Werona i Vincenza.
Kolejne po Wenecji miasto wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Doceniono w ten sposób doskonale zachowane zabudowania Starego Miasta. To tutaj również odkryjemy najsłynniejszy balkon świata, z którego szekspirowska Julia wzdychała do młodego Romea.
Miasta kultury i nauki. W Padwie swoją siedzibę ma jeden z najstarszych uniwersytetów Europy, założony w 1222 r. Wśród osób związanych z tą uczelnią znaleźli się m.in.: Giacomo Casanova, Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik, Jan Zamoyski czy Galilleo Galilei. Do Padwy zjeżdżają także licznie pielgrzymi, by odwiedzić Bazylikę św. Antoniego Padewskiego.
Miasto, w którym króluje klasyczny styl architektoniczny Andrea Palladio, co – jak łatwo się domyślić – spowodowało umieszczenie Vicenzy również na liście UNESCO.
Raj dla miłośników przyrody, pieszych wędrówek, kolarstwa górskiego.
Wenecja Euganejska przez lata była regionem najczęściej odwiedzanym przez Polaków. Wybierano się tutaj, aby zwiedzić skarby Wenecji – miasta wpisanego na listę UNESCO, odpocząć w nadmorskich kurortach, a zimą skorzystać z oferty sportów zimowych w jednym z najbardziej znanych ośrodków narciarskich na świecie – w Cortina d’Ampezzo. Często Veneto stanowiło pierwszy punkt na mapie miejsc do zwiedzenia w trakcie włoskich podróży.
Parco Nazionale Dolomiti Bellunesi
Termy Euganejskie
Karnawał w Wenecji
Murano szkłem malowane
Tak jak różnorodnie prezentują się miasto Wenecja i region Wenecja Euganejska, tak rozmaicie kształtuje się też kuchnia regionu. Mimo że zarówno w Wenecji, jak i Wenecji Euganejskiej lubiane jest risotto, to jednak na wybrzeżu przygotowuje się je z wyśmienitą świeżą rybą, a w głębi lądu, z dala od Adriatyku, raczej z dynią, szparagami, radicchio lub żabimi udkami. W obu częściach regionu wspólne jest upodobanie do warzyw strączkowych. Pasta e fagioli – tak nazywa się tradycyjna potrawa z makaronu i fasoli – podawana jest na ciepło i chętnie doprawiana kilkoma kroplami oliwy. Risi e bisi, ryż z delikatnym, młodym zielonym groszkiem, znajdziemy obecnie również w jadłospisach poza regionem.
Mimo wspólnych potraw w Wenecji Euganejskiej jada się prościej, podczas gdy w kuchni weneckiej od czasu do czasu daje o sobie znać dawny blichtr La Seressimy (Jaśnie Oświeconej). Stosując egzotyczne przyprawy, kreuje się szlachetne sosy i komponuje wykwintne menu, nie zapomina się tu o tradycyjnych i prostych potrawach, takich jak sztokfisz lub sarde in soar, korzennie marynowanych sardynkach czy sardelach. W głębi kraju podaje się mniej ryb na rzecz wyrobów mięsnych i wędlin, jak np. kiełbasę soppressana z grubo krojonego gotowanego mięsa albo ostre czosnkowe salami. Poza tym region ten jest jednym z głównych producentów najdelikatniejszych rodzajów warzyw, a do szczególnie cenionych należą czerwona sałata radicchio z Treviso oraz szparagi z Bassano del Grappa.
Zupa z małży
Składniki:
2 ząbki czosnku
4 łyżki oliwy z oliwek
500 g omułków jadalnych
500 g małży Wenus
1 szklanka białego wytrawnego wina
3 łyżki siekanej pietruszki
wywar z ryby
4 grzanki z białego pieczywa
świeżo zmielony pieprz
Ząbki czosnku posiekać, najlepiej kilka godzin wcześniej i zmieszać z oliwą, aby mogła przejść ich smakiem. Małże dokładnie umyć i wyszorować, te już otwarte – wyrzucić. Oliwę rozgrzać w wysokim garnku, poddusić w niej czosnek, nie dopuszczając, by zmienił barwę.
Omułki włożyć do garnka i chwilę gotować, dolać białe wino, wsypać pietruszkę i gotować tak długo, aż wszystkie małże się otworzą. Zamknięte małże wyrzucić. Dolać wywaru rybnego. Omułki przełożyć do miski, wywar przecedzić przez sitko, by pozbyć się ewentualnych resztek piasku. Małże ponownie włożyć do wywaru, zalać gorąca zupą z małży i przyprawić świeżo zmielonym pieprzem.
Szparagi w sosie serdelowym
Składniki:
1,5 kg białych szparagów
sól
4 jajka ugotowane na twardo
sok z jednej cytryny
oliwa z oliwek
2 filety z sardeli
1 łyżka kaparów
pieprz
Szparagi obrać i związać w małe pęczki. Pęczki wstawić pionowo do wysokiego garnka z gotująca się, osoloną wodą. Gotować 10-20 minut (w zależności od grubości szparagów).
Ugotowane szparagi wyjąć, odsączyć, rozwinąć i odstawić do ostudzenia. Ugotowane na twardo jajka przekroić na połówki, żółtka wyjąć i utrzeć z 2 łyżkami soku z cytryny i taką samą ilością oliwy. Sardele, kapary i białko z jajek bardzo drobno posiekać i wymieszać z sosem z żółtek. Przyprawić do smaku solą i pieprzem. Serwować na ciepło lub zimno.
Dzika kaczka z sosem ziołowo-sardelowym
Składniki:
świeże gałązki tymianku i majeranku
3-4 ziarna pieprzu
1 szklanka octu z białego wina
2 sprawione i dobrze skruszałe dzikie kaczki
olej kukurydziany lub arachidowy
1 cebula
rosół drobiowy
4 filety z sardeli
1 szklanka białego wytrawnego wina
Część ziół odłożyć do przybrania, pozostałe posiekać, ziarna pieprzu zmiażdżyć i zmieszać z octem na marynatę. Kaczki marynować co najmniej 12 godzin, aby straciły zapach dziczyzny. Należy je co kilka godzin obracać.
Marynatę strząsnąć, mięso pokroić na kawałki i zarumienić na oleju. W garnku poddusić na małym ogniu posiekaną cebulę z odrobina oleju i rosołu. Mięso przełożyć do garnka i zalać białym winem. Gdy wino się zredukuje, przykryć i dusić aż do pełnej miękkości. W razie potrzeby podlewać gorącym rosołem. Kaczki wykładamy na półmisek, polewamy obficie sosem. Przybieramy gałązkami tymianku i majeranku. Doskonale smakuje z opieczonymi plastrami polenty.
Przez Poznań – Berlin –Norymbergę, następnie w Wartau wjeżdżamy do Szwajcarii i mijając Lichtenstein jedziemy w kierunku Lugano, w większości drogami krajowymi, wijącymi się po zboczach. Granicę z Włochami przekraczamy w okolicach jeziora Como, skąd A9 dojeżdżamy do Mediolanu. Trasa widokowo bardzo atrakcyjna, dodatkowo daje możliwość zwiedzenia Lichtensteinu. Podróż z Warszawy do Mediolanu trwa ok. 16 h (ok. 1550 km).
Przez Poznań – Berlin – Norymbergę, następnie Insbruck (obowiązują winietki autostradowe). Granicę z Włochami przekraczamy na przełęczy Brennero (dodatkowa opłata za przejazd tunelem), kierując się dalej A22 do Peschiera del Garda, gdzie zjeżdżamy na A4 i dojeżdżamy do Mediolanu. Podróż z Warszawy do Mediolanu trwa ok. 16 h (ok. 1550 km).
Trasa najkrótsza, ale najmniej komfortowa. Do Czech dojeżdżamy Autostradą Bursztynową A1, kierując się dalej na Olomouc, Brno. W Mikulov wjeżdżamy do Austrii (obowiązują winiety autostradowe) kierując się w stronę Wiednia, Graz, Klagenfurt. W okolicach Villach wjeżdżamy do Włoch, gdzie A23 dojeżdżamy do Palma Nova. Tam zjeżdżamy na A4, którą dojeżdżamy do Mediolanu.
Trasa przez Wrocław, Drezno, Norymbergę, następnie Insbruck (obowiązują winietki autostradowe). Granicę z Włochami przekraczamy na przełęczy Brennero (dodatkowa opłata za przejazd tunelem), kierując się dalej A22 do Peschiera del Garda, gdzie zjeżdżamy na A4 i dojeżdżamy do Mediolanu.
Podróż trwa ok. 22 h (Warszawa – Wiedeń – Insbruck – Bolonia – Mediolan)
Podróż trwa ok. 24 h (Warszawa – Berlin – Mediolan)
Podróż trwa ok. 29 h (Warszawa – Berlin – Monachium – Mediolan)
Lotnisko oferujące głównie połączenia lokalne i krótkodystansowe. Nie obsługuje lotów bezpośrednich z /do Polski.
Międzynarodowe lotnisko obsługujące północne Włochy. Posiada dwa terminale pasażerskie i jeden terminal Cargo. LOT obsługuje połączenie na linii Warszawa – Malpensa. Podróż trwa ok. 2h.
Lotnisko obsługujące tzw. „tanie linie”. Wizzair i Ryanair oferują z Polski w sumie możliwość połączeń z 6 miast: Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Warszawy, Wrocławia i Krakowa.
Zadzwoń! Pomożemy zaplanować Twoją podróż i zarezerwować najbardziej dogodne połączenia: +48 514 550 442
Zadzwoń po swój indywidualny plan podróży w Lombardii!