Apulia (wł. Puglia) – region w południowych Włoszech, stanowiący ,,obcas wraz z ostrogą” słynnego buta Półwyspu Apenińskiego.To pas ziemi rozciągający się wzdłuż południowo-wschodnich wybrzeży Adriatyku, od Półwyspu Gargano na północy, aż po Morze Jońskie na południu.
W czasach starożytnych Apulia stanowiła krainę historycznej Italii, a jej głównym miastem był Tarent.
Wybrzeża Apulii, wraz z Bruttium, Kalabrią i Lukamią, w starożytności były częścią tzw. Wielkiej Grecji, stąd też występujące tam niezwykle silne wpływy greckiej kultury. Do dnia dzisiejszego można usłyszeć nowogrecki dialekt tzw. Griko. Na przestrzeni wieków panowanie nad tym obszarem przejmowali Rzymianie, Normanowie czy Habsburgowie.
Znaczną część terenów Apulii zajmują pagórkowate równiny, ale występuje tu także nizina – Tavoliere, wapienny półwysep czy fragment pasma Apenin Południowych. Centrum zaś stanowi wyżyna Le Murge. Piaszczyste plaże występują naprzemiennie ze skalistymi wybrzeżami, stromymi klifami i niewielkimi zatokami.
Apulia to jeden z głównych regionów rolniczych Włoch, przodujący nie tylko w uprawie winorośli ale także tytoniu, oliwek i lnu.
W skład regionu wchodzi sześć prowincji: Bari (stolica regionu), Tarent, Brindisi, Foggia, Barletta-Andria-Trani i Lecce.
Bari – stolica regionu, położona w środkowej części Apulii. Od wieków stanowiła ważny ośrodek przemysłu i handlu. To nadmorskie miasto portowe założone zostało przez Greków, po czym znacznie rozbudowane przez Rzymian. Księstwo Bari przed długi czas rządzone było przez ród Sforzów, z którego pochodziła polska królowa Bona. Warto, aby Pałac Sforzów znalazł się na naszej trasie zwiedzania! Starówka zachwyca budynkami wzniesionymi w stylu mauretańskim. Bari bywa nazywane „bramą w stronę orientu”. Ulice Starego Miasta są wąskie i kręte, co sprawia, że wieczorne spacery są jeszcze bardziej interesujące! Domy zaś są w większości białe, przez co miasto zdaje się być „włosko-arabskie”. Ważnymi zabytkami Bari są także Katedra św. Sabiny oraz Kościół św. Mikołaja.
Alberobello – niepowtarzalne miasteczko z białymi, kamiennymi trulli – okrągłymi domkami, pokrytymi stożkowymi dachami. Zdobione różnego rodzaju symbolicznymi malowidłami i zwieńczone uroczym czubkiem. Obecnie wiele z nich zamieniono na sklepiki z pamiątkami, małe warsztaty, czy kawiarenki. W jednym znajdziemy nawet muzeum „Alberobello w miniaturze”! Panorama tego miasteczka jest niezwykła, gościnni gospodarze z pewnością pozwolą nam wejść na taras widokowy swojego trulla;) a jest ich tutaj… 1400!!
Tarent – dawniej stanowił ważny handlowy i wojenny port morski, dlatego też do dziś znajdują się w nim stocznie wojenne. W Tarencie odnajdziemy także pozostałości starożytnych murów obronnych, świątyń, amfiteatru i term. Na Starym Mieście wznosi się bogato dekorowana Katedra di San Cataldo – patrona miasta. Zbudowana została w XI wieku i prawdopodobnie stanowi najstarszą katedrę Apulii. Warto dotrzeć także do, zbudowanego nad rzeką, Zamku Świętego Anioła, zwanego również Zamkiem Aragońskim. Nie tylko dla inżynierów, interesujący okaże się z pewnością 400-metrowy most obrotowy, łączący wyspę z częścią miasta nazwaną Borgo Nuovo. Został poświęcony świętemu Franciszkowi z Paoli – patronowi rybaków i marynarzy. Będąc w tym mieście należy spróbować słynnych małży tarantyjskich, zapiekanych z bułką tartą – „cozze gratinate”!
Lecce – miasto położone na półwyspie Salentyńskim, czyli tzw. „obcasie” Włoch. Za czasów panowania rzymskiego nazywało się Lupiae (od łacińskiego lupus – wilk), stąd też na obecnym herbie Lecce widnieje wilk stojący pod dębem. Lecce to miasto „opanowane” przez barok, jednak w wydaniu lokalnym i tak charakterystycznym, że nazwanym „barokiem z Lecce”. Dzisiejsze miasto zdumiewa ilością bogato zdobionych kościołów, pałaców oraz domów w tym stylu, wyróżniającymi się bogatymi zdobieniami, ale również barwą lokalnego piaskowca. Cos dla ducha – cos dla ciała -poza licznymi kościołami należy odwiedzić także tutejsze winiarnie, gdyż czekające na degustację Primitivo di Manduria z pewnością nie pozostawi nas obojętnymi.
Apulia – choć geograficznie tworzy całość, często słyszymy o jej ziemiach w liczbie mnogiej, o „Apuliach” („Le Puglie”). Podkreśla to różnorodność niewielkich krain, tworzących ten region. Apulia to miejsce, skrywające różne oblicza, zawieszone gdzieś pomiędzy przyrodą, historią, tradycją i smakiem. Odnajdziemy tu zarówno zabytkowe pałace, jak i niezwykłe domki nazywane trulli. Apulia to także wielki, pachnący ogród; teren, na którym dojrzewające warzywa mają niezwykłe kolory i unikalne smaki. Od czasów rzymskich słynie z doskonałej jakości win, idealnie komponujących się z tradycyjnym tutejszym makaronem orecchiette.
Castel del Monte
Park Narodowy Gargano
Festiwal Pizzica w Melpignano
Kościół pielgrzymi Ojca Pio San Giovanni Rotondo
Apulijska kuchnię cechuje prostota i wiejski charakter, przy czym wyraźnie odczuwalna jest różnica między północą i południem regionu. Na północy gotuje się chętnie z dużą ilością czosnku, na południu zdecydowanie faworyzuje się cebulę.
Apulia, zwana jest „spichlerzem Włoch”, to z tego regionu dostarczana jest większa część pszenicy twardej, używanej do produkcji „pasta secca”. Drugim filarem kuchni regionalnej są warzywa: dorodne pomidory, cukinie, brokuły, papryka, ziemniaki, szpinak, bakłażan, brukselka, koper włoski, cykoria, cieciorka, soczewica i fasola. Trzecia specjalność to oliwa z oliwek. Apulia jest największym producentem oliwy we Włoszech. Wspominając o kuchni lokalnej nie sposób pominąć darów morza. Dzięki robiącym „trabucchi”, specjalnym maszynom do połowu ryb, rybacy wyciągają swe zdobycze z Adriatyku, a w Mar Piccolo ( „Małym Morzu”) w zatoce Tarenckiej, rozwijają hodowlę małży i ostryg.
CATALOGNE RACANTE
Zapiekany mniszek wiosenny
2 ząbki czosnku
1 pomidor
Sól
1,3 kg zielonych końcówek liści mlecza
Kapary
Bułka tarta
Oliwa z oliwek
Czosnek i pomidor drobno pokroic i udusic w lekko posolonej wodzie. Mlecz włozyc do naczynia do zapiekanek, na liscie wyłożyc czosnek, pomidor i kapary. Posypać obficie bułka tartą i skropic oliwa z oliwek. Piec w piekarniku rozgrzanym do temperatury 200 oC do momentu, aż bułka stanie się chrupiąca.
Cozze ripiene
Faszerowane małże
1,2 kg małzy
100 ml oliwy z oliwek
1 ząbek czosnku
400g przetartych pomidorów
4 jaja
200g bułki tartej
100g tartego sera pecorino
Posiekana natka pietruszki
Sól i pieprz
Muszle dokładnie wyczyscic i umyc pod bieżąca wodą. Małże otworzyc, nie oddzielając do końca obu skorupek. Na dużej patelni rozgrza oliwe i podsmarzyć na niej czosnek na kolor zlocisty. Dodac przecier pomidorowy i dusic w niskiej temperaturze ok. 10 minut. Jaja wbic do miski, dodac bułke tarta, ser i pietruszkę. Wszystko razem dokładnie wymieszać. Powstała masą nafaszerowac małze i zamknac skorupki. Ostroznie dodac do pomidorow na patelni i piec w piekarniku w temperaturze 200 oC przez ok. 15 minut.
Grano ale mostocotto
Pszenica perłowa z syropem z moszczu
300g ziaren pszenicy
Sól
50g pokruszonych migdałów
50g posiekanych orzechów laskowych
100g wiórków czekolady
100g pokrojonych w drobna kostke owoców kandyzowanych
1 łyzeczka goździków w proszku
1 łyzeczka cynamonu w proszku
200g dojrzałych pestek granatu
Ziarna pszenicy moczyć przez 3 dni, zmieniając codziennie wodę. Następnie ugotować w osolonej wodzie do miękkości. Odlać, ostudzić i włożyć do garnka. Dodać pozostałe składniki i dobrze wymieszać. Podzielić na porcje i podawać z moscotto ( syrop z moszczu).
Moscotto:
Moszcz z białych lub czerwonych winogron ( lub 500 ml mocnego wina białego lub czerwonego)
Cukier według uznania
Moszcz z winogron gotować na gęsty syrop z dowolną iloscią cukru. W przypadku wina podgrzewać i redukować do całkowitego rozpuszczenia cukru i zmniejszenia objętosci o 2/3. Ostudzić, wlać do butelki i przechowywać w lodówce.
ok. 2 050 km, ok. 22h
A2 do Berlina, następnie zjazd na A9 w kierunku Norymbergi i Monachium. Z Monachium kierujemy się na Innsbruck (przed granicą z Austrią konieczny zakup winietek). W Innsbrucku zjazd na A22 – Bolzano. Do Włoch wjeżdżamy tunelem Brennero (płatny). We Włoszech A22 dojeżdżamy do Modeny, tam zjeżdżamy na A14 i mijając Ankonę, Pescarę i Foggia dojeżdżamy do Bari.
ok. 2100 km, ok. 23h
E67 do Piotrkowa Trybunalskiego, dalej E75 do Częstochowy, przez Śląsk do A1. Dalej do Ostravy, tam na A1 do Ołomuńca, dalej E462 do Brna. Z Brna zjazd na E461 w kierunku Mikulov, gdzie A7 dojeżdżamy do Wiednia (przed wjazdem do Austrii konieczny zakup winietek). Za Wiedniem A2 i E66 do Graz i dalej Villach, gdzie następnie zjeżdżamy w kierunku włoskiego Tarviso. Dalej A23 do Udine, na wysokości Palmanova zjazd na A4, mijamy Wenecję, Padwę i A13 dojeżdżamy do Bolonii, tam zjeżdżamy na A14 i mijając Ankonę, Pescarę i Foggia dojeżdżamy do Bari.
ok. 2000 km, ok. 21h
A4 do Zgorzelca, dalej E40 do Chemnitz, zjazd na A72 i dalej w kierunku Norymbergi i Monachium. Z Monachium kierujemy się na Innsbruck (przed granicą z Austrią konieczny zakup winietek). W Innsbrucku zjazd na A22 – Bolzano. Do Włoch wjeżdżamy tunelem Brenner (płatny). We Włoszech A22 dojeżdżamy do Modeny, tam zjeżdżamy na A14 i mijając Ankonę, Pescarę i Foggia dojeżdżamy do Bari.
podróż trwa ok . 27h (Poznań – Berlin-Getynga – Bazylea-Mediolan-Bari)
podróż trwa ok. 29h ( Warszawa-Breclav-Wiedeń-Bolonia-Bari)
podróż trwa ok. 30h ( Wrocław – Katowice – Breclav -Wiedeń-Bolonia-Bari)
Brak połączeń bezpośrednich z Polski
Zadzwoń! Pomożemy zaplanować Twoją podróż i zarezerwować najbardziej dogodne połączenia: +48 514 550 442
Zadzwoń po swój indywidualny plan podróży w Apulii!